Argentina zahájila rozhovory s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o dalším záchranném finančním programu, protože inflace v zemi roste a měna naopak oslabuje. Argentinská centrální banka minulý týden oznámila další zvýšení sazeb na 40 %, neboť dvanáctiměsíční míra inflace dosáhla 25,4 %, což přesahuje patnáctiprocentní cíl. Současně od začátku roku argentinské peso oslabilo proti americkému dolaru o více než 20 %.
Argentina je stále problematická země a pokud nedojde na reformy, bude se potýkat s problémy,“ řekl Michele Gesualdi, investiční ředitel Kairos Investment Management. Podle Gesualdiho má právě nedostatek reforem v zemi za následek prohloubení ekonomických problémů země. „V souvislosti s prezidentem Macrim vyvstaly mnohé vášně a upřímně řečeno jsme byli do této záležitosti zapojeni celé dva roky. Poté ovšem odměna za riziko již nebyla příliš vysoká. Situace na akciových trzích byla o něco lepší, ale v posledních několika čtvrtletích Macri zklamávall investory čím dál častěji, a to tím, že neprosadil reformy, které slíbil,“ uvedl Gesualdi.
Macri, ze středopravé republikánské strany, byl v roce 2015 zvolen prezidentem s příslibem hospodářských reforem.
Musel se však potýkat s problémy které mu zanechali jeho předchůdci, a tak se obrátil s žádostí o pomoc na MMF. Graham Stock, stratég pro rozvíjející se trhy ve společnosti BlueBay Asset Management, uvedl, že rozhodnutí obrátit se na MMF bylo pozitivním krokem. „Je to jistě správné rozhodnutí. Centrální banka čelí výzvám při správě měny a při udržování inflace pod kontrolou. A Macriho administrativa postupně zavádí opatření pro fiskální nápravu,“ uvedl Stock.
Žádost o pomoc ze strany MMF je pro Argentinu vysoce citlivé téma. V roce 2001 země nebyla schopná splácet zahraniční dluh ve výši 132 miliard dolarů. Washingtonská instituce, která v té době zemi pomáhala, krátce po svém zásahu připustila, že její snaha o udržení stálé hodnoty pesa vůči dolaru pouze prodloužila krizi v zemi.