Angličák je zlidovělý výraz pro realistický model automobilu v malém měřítku, obvykle 1:55 až 1:64. Tato malá autíčka se stávají součástí dětství pro nejednoho kluka a mnohým zůstává nadšení pro autíčka i do dospělosti a stanou se z nich sběratelé.
První autíčka se začala vyrábět již ve třicátých letech, ale jejich masivní nástup přišel díky anglické firmě Matchbox, která uvedla svoji první sérii v padesátých letech minulého století. Autíčka byla zabalena v papírové krabičce podobně jako zápalky. Odtud také název „matchbox“. České hovorové označení odkazuje na ostrovní původ této firmy. Matchbox ale nevyrábí jen osobní vozy. Součástí portfolia značky jsou i náklaďáky, lodě a letadla.
Přesně před padesáti lety, tedy v roce 1968, vstoupila na trh značka HotWheels, která měla konkurovat Matchboxu. Její specializace jsou sportovní auta, přičemž každý rok se objevuje několik stovek nových modelů. Firma kromě modelů vyrábí i speciální dráhy, kterých se ročně prodá několik tisíc kilometrů.
Obě firmy se staly velmi úspěšné a jejich modely se staly i sběratelskými kousky. Nadšenci jsou schopni dát za staré a zachovalé hračky nemalé peníze. Zajímavé je, že obě firmy jsou v současnosti součástí společnosti Mattel, která je známá třeba výrobou panenky Barbie.
V Česku si angličáky získaly popularitu zejména v devadesátých letech, kdy se otevřel západní trh. Kluci si dělali velké sbírky a předháněli v tom, kdo kolik má autíček. Jejich cena byla přitom srovnatelná s dnešní cenou, kdy je jeden angličák relativně dostupným artiklem. Firmy vyrábějí různé série a limitované edice a je možné, že některé z nich postupem času vyhledávanou raritou. V Česku jsou nyní oblíbené modely značky Škoda, které vyrábí Abrex.
Podívejte se doma do po vašich starých autíčkách a třeba mezi nimi objevíte cennost, kterou zpeněžíte. Nebo jste sběratelem od dětství?