Křečové žíly se mohou projevovat též doprovodnými příznaky, jako jsou:
o metličkové žíly
o otoky nohou
o bolest v nohou
o mravenčení
o únavnost a tíha nohou
o časté záněty neboli tromboflebitida
Onemocnění se vyskytuje zejména u dolních končetin, neboť jsou vystaveny velikému tlaku. Onemocnění nohou křečové žíly má několik druhů:
o Jsou to křečové žíly povrchové, které neporušují hluboký žilní systém uvnitř těla. Toto postižení se neprojevuje zprohýbáním žil.
o Postižení hlubokého žilního systému, který se potom rozlišuje podle toho, které žíly vnitřního systému jsou postiženy.

nohy

Žilní nedostatečnost a její příčiny

Krev, která odtéká ze žil dolních končetin vzhůru k srdci, čelí tlaku gravitace. Žíly dolních končetin jsou v tomto případě zatíženy hydrostatickým tlakem. Čím vyšší je však aktivita svalů dolních končetin u zdravých osob, tím více svaly pomáhají pumpovat krev z nohou k srdci a tím snižovat vnitro žilní tlak. Příčiny, které vznik křečových žil způsobují, jsou potom:
o nedostatek pohybu
o absence vlákniny v těle
o kouření
o obezita a nadváha
o nošení příliš těsných, nebo škrtících oděvů
o boty na vysokém podpatku
o překládání nohy přes nohu
Příčiny se mohou vzájemně kombinovat. Pokud jsou povrchové žíly přetěžovány velkým objemem krve, nebo pokud je narušena pevnost žilních stěn, začínají se vakovitě rozšiřovat. Proto neváhejte a .

opalování

Dědičnost jako faktor

Dalším důležitým faktorem je vrozená dědičná porucha funkce žil a žilních chlopní. V tomto případě vzniká městnání krve z hlubokého žilního systému do povrchového žilního systému. Ten začne být přetěžován a dochází k vakovitému rozšiřování povrchových žil.
Křečové žíly a jejich průběh probíhá dlouhodobě. Jak se onemocnění rozvíjí, postupně se objevují další a další selhávání žilních chlopní. Může docházet i k zánětům povrchových žil.